Списоносець, дорифорій
Статуя Дорифорія (Дорифора)
Дорифор - буквально Списоносець. Насамперед згадаю статую Списоносця (Дорифора, Дорифорія). Це знаменита статуя давньогрецького скульптора Поліклета Старшого. Ось що про неї пише Вікіпедія.
Дорифо́р (грец. Δορυφόρος — «Списоносець») — одна з найзнаменитіших статуй античності, ідеальна фігура юнака зі списом-дорі, робота скульптора Поліклета Старшого, втілення його «Канону», яка була створена близько 450-440 років до н. е.
«Дорифор» — це не зображення конкретного спортсмена-переможця, а ілюстрація канонів чоловічої ідеальної краси. Іноді цю статую так і називали — «Канон Поліклета», слідом за однойменним теоретичним трактатом його творця. Поліклет виклав у ньому цифровий закон ідеальних пропорцій чоловічого тіла.
У «Дорифора» складна поза, відмінна від статичної пози античних куросів. Він є раннім прикладом класичного контрапосту, адже його творець Поліклет першим додумався надавати фігурам таку поставу, щоб вони спиралися на нижню частину лише однієї ноги.
Українська Вікіпедія
Як бачимо вже в п'ятому столітті до нашої ери давньогрецькі скульптори вміли створювати статуї на дуже високому художньому рівні. Лише епоха Відродження поверне в Європу цей рівень.
Дорифорій в астрономії
В астрономії терміном дорифорій називається планета, яка сходить безпосередньо перед сходом Сонця. Технічно це планета, яка має меншу за Сонце еліптичну довготу і стоїть до Сонця ближче за інших.
Візьмемо, до прикладу, розташування планет на сьогоднішній день. У Сонця еліптична довгота (приблизно) 353°, у Венери 331°, у Сатурна 341°. Дорифорій Сатурн. Він, як і Венера, сходить перед Сонцем, але він знаходиться ближче до світила.
Стародавні люди розглядали Сонце, як центральну фігуру на небі. Сяючий Геліос, Бог Сонця, рехається по екліптиці, а один з міфічних персонажів несе його спис. На сьогодні це Сатурн.
Оскільки планети мають різну швидкість то в різні періоди часу дорифорієм можуть виступати різні планети. Часто це Меркурій, або Венера. Їхня видима швидкість руху швидша за інші планети. Вони то обганяють Сонце, то йдуть в зворотньому напрямку заходячи по екліптиці перед Сонцем. З точки зору земного спостерігача, само собою. Геліос же рухається по екліптиці практично рівномірно.
В протилежність Дорифору планета, яка заходить безпосередньо за Сонцем називається Візничий. Сьогодні Візничий це Нептун. 17 числа Сонце випередити Нептун і Візничим вже буде Меркурій. Якщо ж рахувати тільки планети, які видно неозброєним оком, то Меркурій і зараз є Візничим
Дорифор в Вікіпедії
Немає коментарів:
Дописати коментар