16.3.24

T CrB може спалахнути, як Нова. Чим Нова відрізняється від Наднової 🌟

Спалах Нової зірки

Новою зіркою називають таку зірку, яка за короткий час збільшується свою яскравість у багато разів. Таку зірку, за прогнозами астрономів, можна буде вже зовсім скоро побачити на небосхилі.

Астрономи прогнозують, що цього року буде можливість спостерігати рідкісне явище на нічному небі - поява Нової зірки. І цю подію можна побачити без використання телескопа.

РБК-Україна

Мова йде про зірку T CrB. Це подвійна зірка двокомпонентна зірка, по суті це пара зірок. Червоний гігант і білий карлик обертаються навколо спільного центру мас.

corona borealis

Червоний гігант поступово втрачає речовину, з якої він складається. Розжарений газ під дією тиску випромінювання зірки вилітає у відкритий космос. Частина цього газу, втім, захоплюється білим карликом. В результаті білий карлик росте в масі.

Газ, який падає на білого карлика, створює акреційний диск. При падінні газу він розігрівається до надзвичайно високих температур утворюючи розжарену атмосферу. Якщо цей газ складається переважно з водню з часом створюються умови для термоядерної реакції яка і призводить до спалаху Нової викидаючи сліпучо розжарену атмосферу у відкритий космос. Позбавлена атмосфери зірка тьмяніє, але акреція знову створює атмосферу і умови для термоядерного синтезу. Цикл повторюється.

T CrB вже спалахувала, як Нова зірка. В 1946 році і раніше - в 1866 році. Є непрямі свідчення, що її спалахи спостерігали і раніше: в 1787 і 1217 роках. Про це говорить Бредлі Шефер (Університет Луїзіани, США).

Бредлі Шефер також прогнозує найближчий спалах T CrB. На його думку це може статися між лютим і вереснем 2024 року включно. До такого висновку Шефер прийшов спостерігаючи за поведінкою білого карлика. Перед спалахом він, як правило, стає більш тьмяним.

Як побачити T CrB

T CrB розташована в сузір'ї Північна Корона, що знаходиться між Волопасом і Геркулесом. Північна Корона добре спостерігається в Північній півкулі і видна з грудня по серпень включно.

Нові і Наднові

Спалах Нової зірки це, безсумнівно, подія для астрономів. Але справжньою сенсацією астрономічних спостережень є Наднова зірка. Спалах наднової зірки досить рідкісне явище для окремо взятої галактики.

Різниця між Новою і Надновою зірками в масштабах змін, які відбуваються з зірками, які спалахують, як Нові чи Наднові.

Нова зірка збільшує свою яскравість в багато тисяч разів. Потім вона тьмяніє до звичайного рівня світимості.

Масштаб спалаху Наднової вражає. Вона починає світитися, як мільярди Сонць! Якщо Наднова спалахує не в нашій галактиці то її яскравість співмірна з яскравістю галактики. Тобто вона на піку своєї яскравості сяє, як ціла галактика.

Коли Наднова зірка спалахує в нашій галактиці (Чумацький шлях) то її видно навіть вдень.

Після спалаху Наднова перетворюється, або на нейтронну зірку, або на чорну діру.

Механізм вибуху Наднової полягає в тому, що під дією гравітації масивна зірка починає стискатися. Це стискання в якийсь момент стає нестримним, її ядро, як би, провалюється, колапсує. Причому це ядро розігрівається до немислимих температур. Частина енергії йде на синтез елементів важчих за залізо і на утворення нейтрино. Світлова енергія здуває зовнішній шар зірки у відкритий космос.

Якби, не дай Бог, Наднова зірка спалахнула б недалеко від Землі живим організмам на нашій планеті грозило б вимирання.


Немає коментарів:

Дописати коментар

Сонячне затемнення 8 квітня: де буде видно

Сонячне затемнення ℜᏕᏕ Не намагайтеся спостерігати сонячні затемнення неозброєним оком! Тільки через дуже затемнене скло. Таке скло, прим...